• All are welcome!

    Radio broadcast Sundays

    @ 10:00am 970 WDAY

    Phone

    (701) 235-6603

    Daily Devotion Line

    (701) 241-0041

    1330 University Drive South

    Fargo, ND 58103

    Worship Schedule

    8:30am Traditions Service

    11:00am Celebrate! Worship

    Holy Communion shared on 1st and 3rd Sundays

    Wednesday Service 5:30pm

    Dinner served at 5:00pm

  • Services

Calendar

THURSDAY, October 2nd
8:30am…………………………………………… Prevention of Falling, Room 227
9:00-11:30am…………………………………… MOPS, Fellowship Hall, Nursery, Chapel, Rooms 222, 226
10:30am………………………………………….. Scripture Bible Study, Upper Room
1:30pm…………………………………………… Thank You Reception, Library
2:00pm…………………………………………… Prevention of Falling, Crossroads Sr Center
5:30pm…………………………………………… GA, Room 212
6:00pm…………………………………………… Lake Agassiz Girls Choir Board, Upper Room
6:30pm…………………………………………… Fargo ACA, Room 209
7:00pm…………………………………………… NAMI, Room 213

FRIDAY, October 3rd
12:00pm…………………………………………. Friday Fellowship, Fellowship Hall
3:00pm…………………………………………… Genealogy, Fellowship Hall
3:00pm…………………………………………… Bulletin Assembly, Conference Room
4:30pm…………………………………………… Haugo/Moen Wedding Rehearsal

SATURDAY, October 4th
8:00am…………………………………………… AA, Fellowship Hall, Room 209-213, 220-224, 227-228
9:00am-1:00pm………………………………… FM Youth Choir, Choir Room, Room 227-228, Fellowship Hall, Sanctuary
9:15am…………………………………………… Men of Faith, Fellowship Hall
9:15am…………………………………………… GA, Room 212
10:00am………………………………………….. Birthday Party, Room 226
3:30pm…………………………………………… Haugo/Moen Wedding

SUNDAY, October 5th
TEACHER RECOGNITION
OKTOBERFEST
8:30am…………………………………………… Traditions Service, Communion
9:45am…………………………………………… Coffee and Conversation, Upper Room
9:45am…………………………………………… Fellowship, Cafe Tables
9:45am…………………………………………… Learning & Sharing, Fellowship Hall
9:45am…………………………………………… New Member Orientation, Chapel
9:45am…………………………………………… Sunday School
9:45am…………………………………………… The Well, Youth Lounge
10:30am-12:30pm……………………………… Oktoberfest, Fellowship Hall
11:00am………………………………………….. Celebrate! Worship, Communion
7:00pm…………………………………………… Boy Scouts, Fellowship Hall
7:00pm…………………………………………… LAF, Youth Room

MONDAY, October 6th
5:30pm…………………………………………… GA, Room 212
6:30pm…………………………………………… Debtors Anon, Room 211
7:30pm…………………………………………… Boy Scouts, Fellowship Hall

TUESDAY, October 7th
12:00pm…………………………………………. Aspergers/Autism, Room 226
12:30pm…………………………………………. Staff Meeting, Conference Room
5:15pm…………………………………………… Olivet Bell Choir, Room 230
6:30pm…………………………………………… Al-Anon Room 227, 228, 226, 213
7:00pm…………………………………………… CODA, Room 222

WEDNESDAY, October 8th
TEACHER RECOGNITION
CONFIRMATION SERVICE NIGHT
8:30am…………………………………………… Pastor Text Study, Library
9:00am…………………………………………… Quilters, Fellowship Hall
11:30am………………………………………….. Hope & Healing, Chapel
4:00pm…………………………………………… KOOL Klub, Youth Room
5:00pm…………………………………………… Dinner, Fellowship Hall
5:30pm…………………………………………… Worship, Communion
5:30pm…………………………………………… Wednesday School
6:30pm…………………………………………… 7th-10th Grade Service Night
6:30pm…………………………………………… Cherub Choir, Room 226
6:30pm…………………………………………… Joy Choir, Room 230
6:30pm…………………………………………… Hope and Healling, Chapel
6:30pm…………………………………………… Oliversity, Fellowship Hall
7:00pm…………………………………………… Olivet Choir, Choir Room
8:05pm…………………………………………… Olivet Youth Choir, Room 230

THURSDAY, October 9th
9:00am…………………………………………… Faithfully Fit Forever, Room 227-228
9:15am…………………………………………… MOPS Steering Committee, Room 226, Nursery
10:30am………………………………………….. Scripture Bible Study, Upper Room
1:30pm…………………………………………… Library Committee, Library
5:30pm…………………………………………… GA, Room 212
5:30pm…………………………………………… Jeremiah Project, Chapel / Kitchen
5:30pm…………………………………………… Lee/Rheault Wedding Rehearsal
6:30pm…………………………………………… Fargo ACA, Room 209

FRIDAY, October 10th
8:30am…………………………………………… Jeremiah Project, Upper Room
12:00pm…………………………………………. Reading Religiously, Upper Room
3:00pm…………………………………………… Bulletin Assembly, Conference Room
6:30pm…………………………………………… Lee/Rheault Wedding
Lake of the Woods Fishing Trip Departs

SATURDAY, October 11th
8:00am…………………………………………… AA, Fellowship Hall, Room 209-213, 220-224, 227-228
8:00am…………………………………………… ACDA, Sanctuary, Fellowship Hall
9:00am…………………………………………… Men’s Morning Musings, Library
9:00am…………………………………………… Peer Ministry Retreat, ??????????
9:15am…………………………………………… GA, Room 212
4:00pm…………………………………………… ACDA Concert, Sanctuary
Cofell/Gabel Wedding, Offsite

SUNDAY, October 12th
NEW MEMBER SUNDAY
8:30am…………………………………………… Traditions Service
9:45am…………………………………………… Coffee and Conversation, Chapel
9:45am…………………………………………… Fellowship, Cafe Tables
9:45am…………………………………………… Learning & Sharing, Fellowship Hall
9:45am…………………………………………… New Member Orientation, Upper Room
9:45am…………………………………………… Sunday School
9:45am…………………………………………… The Well, Youth Lounge
11:00am………………………………………….. Celebrate! Worship
2:00pm…………………………………………… Stockholders Celebration, Fellowship Hall / Kitchen

MONDAY, October 13th
10:00am………………………………………….. Healthy Feet, Room 122
1:00pm…………………………………………… Women of the Bible, Upper Room
5:30pm…………………………………………… GA, Room 212
6:00pm…………………………………………… Girl Scouts, Room 209
6:30pm…………………………………………… Debtors Anon, Room 211
7:30pm…………………………………………… Boy Scouts, Fellowship Hall

TUESDAY, October 14th
12:00pm…………………………………………. Aspergers/Autism, Room 226
12:30pm…………………………………………. Staff Meeting, Conference Room
5:15pm…………………………………………… Olivet Bell Choir, Room 230
6:00pm…………………………………………… Parenting Class, Library
6:00pm…………………………………………… Repurpose Group, Storms
6:30pm…………………………………………… Al-Anon Room 227, 228, 226, 213
7:00pm…………………………………………… CODA, Room 222
7:00pm…………………………………………… Financial Peace University, Upper Room
7:00pm…………………………………………… Health Committee, ????????

WEDNESDAY, October 15th
NO YOUTH ACTIVITIES
8:30am…………………………………………… Pastor Text Study, Upper Room
9:00am…………………………………………… Quilters, Fellowship Hall
11:30am………………………………………….. Hope and Healing, Chapel
5:00pm…………………………………………… Dinner, Fellowship Hall
5:30pm…………………………………………… Worship, Communion
6:30pm…………………………………………… Hope and Healling, Chapel
7:00pm…………………………………………… Olivet Choir, Choir Room

THURSDAY, October 16th
8:30am…………………………………………… Home Alone / Babysitting Clinic, Youth Room
9:00am…………………………………………… Faithfully Fit Forever, Room 227-228
10:30am………………………………………….. Scripture Bible Study, Upper Room
1:00pm…………………………………………… Dorcas/Lydia Circle, Fellowship Hall
1:30pm…………………………………………… Library Committee, Library
5:30pm…………………………………………… GA, Room 212
5:30pm…………………………………………… Jeremiah Project, Chapel
5:30pm…………………………………………… Growing Together, Fellowship Hall / Kitchen
6:30pm…………………………………………… Fargo ACA, Room 209

FRIDAY, October 17th
8:30am…………………………………………… Jeremiah Project, Upper Room
3:00pm…………………………………………… Bulletin Assembly, Conference Room
??????……………………………………………. Krohn Anniversary Setup, Atrium
5:00pm…………………………………………… Finke/Gresham Wedding Rehearsal

SATURDAY, October 18th
8:00am…………………………………………… AA, Fellowship Hall, Room 209-213, 220-224, 227-228
9:15am…………………………………………… GA, Room 212
1:00-5:00pm…………………………………….. Baby Shower, Upper Room
2:00-5:00pm…………………………………….. Krohn 60th Wedding Anniversary, Atrium
4:00pm…………………………………………… Finke/Gresham Wedding

SUNDAY, October 19th
LIBRARY AND NURSERY OPEN HOUSE
8:30am…………………………………………… Traditions Service, Communion
9:30am…………………………………………… Blood Pressure Checks, Parish Nurse Office
9:30am…………………………………………… Library Open House, Library
9:30am…………………………………………… Nursery Open House, Nursery
9:45am…………………………………………… Coffee and Conversation, Chapel
9:45am…………………………………………… Fellowship, Cafe Tables
9:45am…………………………………………… Learning & Sharing, Fellowship Hall
9:45am…………………………………………… Sunday School
9:45am…………………………………………… The Well, Youth Lounge
11:00am………………………………………….. Celebrate! Worship, Communion

MONDAY, October 20th
??????……………………………………………. FM Ambulance, Upstairs
1:00pm…………………………………………… Women of the Bible, Upper Room
5:30pm…………………………………………… GA, Room 212
6:00pm…………………………………………… Girl Scouts, Room 209
6:30pm…………………………………………… Debtors Anon, Room 211
7:00pm…………………………………………… FM Special Education PTA, Room 226
7:30pm…………………………………………… Boy Scouts, Fellowship Hall

TUESDAY, October 21st
9:15am…………………………………………… Priscilla Circle, Upper Room
9:30am…………………………………………… Miriam Circle, Room 226
9:30am…………………………………………… Ruth Circle, Library
9:30am…………………………………………… Martha Circle, ???????
12:00pm…………………………………………. Aspergers/Autism, Room 226
12:30pm…………………………………………. Staff Meeting, Conference Room
5:15pm…………………………………………… Olivet Bell Choir, Room 230
5:30pm…………………………………………… Executive Committee, Conference Room
6:30pm…………………………………………… Al-Anon Room 227, 228, 226, 213
7:00pm…………………………………………… CODA, Room 222
7:00pm…………………………………………… Church Council, Conference Room
7:00pm…………………………………………… Financial Peace University, Upper Room

WEDNESDAY, October 22nd
8:30am…………………………………………… Pastor Text Study, Upper Room
9:00am…………………………………………… Quilters, Fellowship Hall
11:30am………………………………………….. Hope & Healing, Chapel
4:00pm…………………………………………… KOOL Klub, Youth Room
5:00pm…………………………………………… Dinner, Fellowship Hall
5:30pm…………………………………………… Worship, Communion
5:30pm…………………………………………… Wednesday School
6:30pm…………………………………………… 7th Grade Confirmation, Youth Room
6:30pm…………………………………………… 8th Grade Confirmation, Upper Room
6:30pm…………………………………………… 9th Grade Confirmation, Sanctuary
6:30pm…………………………………………… 10th Grade Confirmation, Room 227-228
6:30pm…………………………………………… Cherub Choir, Room 226
6:30pm…………………………………………… Joy Choir, Room 230
6:30pm…………………………………………… Hope and Healling, Chapel
6:30pm…………………………………………… Oliversity, Fellowship Hall
7:00pm…………………………………………… Olivet Choir, Choir Room
8:05pm…………………………………………… Olivet Youth Choir, Room 230

THURSDAY, October 23rd
9:00am…………………………………………… Faithfully Fit Forever, Room 227-228
9:00am…………………………………………… MOPS, Fellowship Hall, Nursery, Room 222,226
10:30am………………………………………….. Scripture Bible Study, Upper Room
1:30pm…………………………………………… Library Committee, Library
5:30pm…………………………………………… GA, Room 212
5:30pm…………………………………………… Jeremiah Project, Fellowship Hall / Kitchen
6:30pm…………………………………………… Fargo ACA, Room 209

FRIDAY, October 24th
8:30am…………………………………………… Jeremiah Project, Upper Room
3:00pm…………………………………………… Bulletin Assembly, Conference Room
7:00pm…………………………………………… Rezac Piano Recital, Upper Room

SATURDAY, October 25th
8:00am…………………………………………… AA, Fellowship Hall, Room 209-213, 220-224, 227-228
9:00am…………………………………………… Men’s Morning Musings, Library
9:15am…………………………………………… GA, Room 212
2:00pm…………………………………………… Eagle Scout Ceremony, Sanctuary
7:00pm…………………………………………… Rezac Piano Recital, Upper Room

SUNDAY, October 26th
REFORMATION SUNDAY
4th GRADE CONFIRMATION
8:30am…………………………………………… Traditions Service
9:45am…………………………………………… 4th Grade Confirmation
9:45am…………………………………………… Coffee and Conversation, Chapel
9:45am…………………………………………… Fellowship, Cafe Tables
9:45am…………………………………………… Learning & Sharing, Fellowship Hall
9:45am…………………………………………… Sunday School
9:45am…………………………………………… The Well, Youth Lounge
11:00am………………………………………….. Celebrate! Worship
2:00pm…………………………………………… Wedding, Sanctuary
7:00pm…………………………………………… High School Youth, Grant Vanderford

MONDAY, October 27th
1:00pm…………………………………………… Women of the Bible, Upper Room
5:30pm…………………………………………… GA, Room 212
6:00pm…………………………………………… Girl Scouts, Room 209
6:30pm…………………………………………… Debtors Anon, Room 211
7:30pm…………………………………………… Boy Scouts, Fellowship Hall

TUESDAY, October 28th
12:00pm…………………………………………. Aspergers/Autism, Room 226
12:30pm…………………………………………. Staff Meeting, Conference Room
5:15pm…………………………………………… Olivet Bell Choir, Room 230
6:30pm…………………………………………… Al-Anon Room 227, 228, 226, 213
7:00pm…………………………………………… CODA, Room 222
7:00pm…………………………………………… Financial Peace University, Upper Room

WEDNESDAY, October 29th
4th GRADE CONFIRMATION
8:30am…………………………………………… Pastor Text Study, Upper Room
9:00am…………………………………………… Quilters, Fellowship Hall
11:30am………………………………………….. Hope & Healing, Chapel
4:00pm…………………………………………… KOOL Klub, Youth Room
5:00pm…………………………………………… Dinner, Fellowship Hall
5:30pm…………………………………………… Worship, Communion
5:30pm…………………………………………… Wednesday School
5:30pm…………………………………………… 4th Grade Confirmation
6:30pm…………………………………………… 7th Grade Confirmation, Youth Room
6:30pm…………………………………………… 8th Grade Confirmation, Upper Room
6:30pm…………………………………………… 9th Grade Confirmation, Sanctuary
6:30pm…………………………………………… 10th Grade Confirmation, Room 227-228
6:30pm…………………………………………… Cherub Choir, Room 226
6:30pm…………………………………………… Joy Choir, Room 230
6:30pm…………………………………………… Hope and Healling, Chapel
6:30pm…………………………………………… Oliversity, Fellowship Hall
7:00pm…………………………………………… Olivet Choir, Choir Room
8:05pm…………………………………………… Olivet Youth Choir, Room 230

THURSDAY, October 30th
9:00am…………………………………………… Faithfully Fit Forever, Room 227-228
10:30am………………………………………….. Scripture Bible Study, Upper Room
1:30pm…………………………………………… Library Committee, Library
5:30pm…………………………………………… GA, Room 212
5:30pm…………………………………………… Jeremiah Project, Fellowship Hall / Kitchen
6:30pm…………………………………………… Fargo ACA, Room 209

FRIDAY, October 31st
8:30am…………………………………………… Jeremiah Project, Upper Room
3:00pm Bulletin Assembly, Conference Room

Comments are closed.